Čo mám urobiť so svojou hypotékou?

Už chvíľu máme na Slovensku historicky najnižšie úroky na hypotekárnych úveroch a to 1,2% na 5 ročnú fixáciu bez akýchkoľvek dodatočných podmienok. (Pretože niektoré banky v TV propagujú aj menej a vždy je za tým nejaký „háčik“ v podobe poistenia alebo nutnosti nejakého vkladu a podobne)

Čo to znamená ak ste si hypotéku refinancovali v poslednom roku?

Čo to znamená ak rozmýšľate ako s úverom ďalej?

Príklad: 

Pri 50.000€ hypotéke na 25 rokov a 1,9%p.a. je rozdiel v splátke 16,50€. A rozdiel v splatenej istine po 5 rokoch 640€.
Čo spolu predstavuje úsporu 1.630€ za 5 rokov. Pri poplatku za predčasné splatenie 500€ a 66€ kolku na katastri to je stále viac ako 1.000€ úspora.
Pri vyššých úveroch alebo vyšších úrokových sadzbách úspora narastá ešte viac.

Komu sa teda oplatí refinancovať hypotéka?

Tu by som zohladnil 2 dôležité faktory:

  1. úspora peňazí vs. čas ktorý investujete na zmenu úveru
  2. možnosť získať na 5 rokov garanciu úroku 1,2%

Takže pre ľudí ktorý chcú mať garantovanú nízku splátku na najbližších 5 rokov je možnosť refinancovať teraz úver zaujímavá aj za predpokladu že im nekončí obdobie fixácie.
Pretože úspora bude väčšinou vyššia ako náklady spojené s predčasným vyplatením úveru. Získajú tým istotu nízkej splátky garantovanú na 5 rokov.

Pre ľudí, pre ktorých nie je dôležité mať garantovanú splátku na 5 rokov, ale chcú ušetriť nejaké peniaze na splátkach je dôležité si položiť otázku kedy im končí fixácia úveru a koľko by mohli ušetriť ak by úver teraz refinancovali.

V každom prípade treba individuálne zvážiť každý prípad a vždy si vypočítať náklady spojené s predčasným vyplatením úveru. Práve tu vidím priestor na kontaktovanie odborníka, ktorý Vám pomôže s prepočtom a vysvetlí všetky fakty na to aby ste sa mohli správne rozhodnúť.

 

Napíš nám a dozvieš sa koľko môžeš ušetriť Ty!

info@ekonomicke-planovanie.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *